Przesilenie wiosenne – motamy Marzannę!


Data/Czas
Data - 20/03/2017
18:00 - 21:00

Lokalizacja
Sztuka Kochania - Instytut Pozytywnych Wibracji

Kategorie


  

Przyjaciele, wspólnie uczcijmy nadejście wiosny! 🙂

To piękne, odmładzające ciało i ducha święto przypada w tym roku na 20 marca. Nasi przodkowie od tego momentu rozpoczynali wielkie święto Jare Gody kilkudniowy cykl obrzędów związanego z żegnaniem zimy i witaniem wiosny.

Od poniedziałku dzień będzie stawał się coraz dłuższy, a więc i słonecznego światła coraz więcej w naszym życiu, odchodzi to co ciemne, wzrastają siły witalne… to niewątpliwie powód do wielkiego świętowania 🙂

Warto „wysprzątać” swoją przestrzeń, aby zrobić miejsce na realizacje nowych planów, wprowadzić nowe sprzyjające nawyki… popłyńmy na energii budzącej się do życia przyrody! 🙂

Zatem w poniedziałek zapraszam was do symbolicznego rozstania się z odchodzącą zimą, której słowiańską personifikacją jest bogini zimy – Marzanna. Początek wiosny daje jej sposobność do przemienienia się w Dziewannę – jej młodzieńcze wcielenie.

W tym celu, każda z przybyłych na spotkanie osób wymota sobie laleczkęMarzannę – z intencją odpuszczenia, pozostawienia za sobą wszystkiego co nam nie sprzyja, co nas do tej pory obciążało, niszczących nawyków, starych schematów, przywiązań, złudnych oczekiwań, punktów widzenia, toksycznych sytuacji. Zrobimy ją z kartki, na której napiszemy wszystkie swoje tematy, ubierzemy ją w stare gałganki, sznureczki i we ustalonym wspólnie terminie lub każdy z osobna podpaloną utopimy w rzece, godnie żegnając zgodnie ze starym zwyczajem.
Na poniedziałkowym spotkaniu omówię zwyczaje obowiązujące podczas rytuału odsyłania w zaświaty Marzanny, powspominamy przedszkolne czasy palenia kukły, jeśli zechcecie to opowiem śmieszną anegdotkę z ubiegłorocznego świętowania 🙂

Tak uroczyście rozpoczęte Jare Gody podsumujemy wspólnym plenerowym spotkaniem (piątek, Wojszki pod Białymstokiem), ogniskiem, okadzaniem i obfitym ucztowaniem, radosnymi śpiewami i tańcami. W naszym interesie leży by zabawa była możliwie najprzedniejsza. Godne przywitanie wiosny jest bowiem wróżbą urodzaju w nadchodzącym nowym cyklu.

Na poniedziałkowe spotkanie zabierz ze sobą:
– stare gałganki, ścierki, sznurki, nitki, tasiemki
– słoma jesli ktoś ma mosliwosc jej zdobycia
– symboliczną rzecz, która wiąże Ci się ze sprawą, którą chcesz oczyścić
– zapisz na kartce sprawy, tematy które chcesz zostawić za sobą lub mentalnie przygotuj się do ich zapisania na spotkaniu.
– ulubione łakocie na wspólny poczęstunek

miejsce: SZTUKA KOCHANIA Instytut Pozytywnych Wibracji ul. Waryńskiego 6/6 w Białymstoku

czas: 20 marca (poniedziałek) godz. 18.00 – 21.00

koszt: dowolna donacja

organizator: Elżbieta t. 506 236 545