Warsztaty robienia magicznej lalki-motanki w Białymstoku.


Data/Czas
Data - 13/12/2015
11:00 - 15:00

Lokalizacja
PZMOT

Kategorie


10984092_1055207587846789_8696098230901118939_n

Pragniemy zainspirować Cię słowiańską tradycją tworzenia magicznych lalek-motanek w celu pozyskania życiowego dobrostanu.

Wiemy o nich z przekazów naszych Przodków. Tworzone były wyłącznie w dobrych celach.

Lalka powstaje, by wspierać dobrobyt u człowieka, który ją wykonuje, lub jako dar serca dla kogoś bliskiego.
Dzieje się to dzięki obrazowaniu tj. umieszczeniu w lalce obrazu (wizualizacji) pragnienia, potrzebnego do jego urzeczywistnienia.

Rytuał tworzenia lalek zakłada używanie skrawków materiału bez użycia nożyczek, igieł i ostrych narzędzi. Lalkę owija się, czyli mota ze skrawków tkanin, nici, koronek, tasiemek.

Podczas warsztatu każdy wykona dla siebie lalkę. Będziemy zaprzyjaźniali się z materią zgromadzoną na wspólnym stole i poprzez nią intuicyjnie szukali drogi do realizacji swojego marzenia.
Mawia się, że to lalka sama sobie wybiera formę i kolor potrzebne do wsparcia intencji… sama wybiera człowieka. Dawniej wierzono, że w magiczną lalkę wcielają się dusze zmarłych przodków, którzy w ten sposób pomagają żyjącym.

20947-d_tradycyjna_bialoruska_zadanica_estera_klima_prapelnia_plTworzenie żadanicy to takie zadanie specjalne. Nie dość, że wyzwala kreatywność i uspokaja, to na dodatek istnieje szansa, że nasze życzenie się spełni. Należy jednak pamiętać o tym, żeby zawsze w geście zachęty i wdzięczności dać żadanicy jakiś prezent – drobiazg, błyskotkę, który ozdobi jej sukienkę.

Na warsztat dobrze jest przyjść z jasno sprecyzowaną intencją, z którą każdy indywidualnie będzie pracował.

Warsztaty potrwają około 4 godzin

PROWADZĄCA:
Monika Więzowska – naturoterapeuta, muzykoterapeuta, fascynatka szamanizmu i kultury słowiańskiej. Więcej informacji znajdziesz TUTAJ >>

MIEJSCE:Białystok, ul. Jana Pawła II 52 (budynek PZMOT, II piętro, wjazd od ulicy Wierzbowej)

CZAS: 13 grudnia (niedziela) godz. 11.00 – 15.00
INWESTYCJA : 150 zł/os. (w tym wszystkie materiały oraz Twoja lalka na własność)
Dodatkowe informacje i zapisy: Elżbieta 506 236 545

Dla rodzin zniżka. Starsze dzieci i młodzież mile widziana.

Żadanice to tradycyjne białoruskie laleczki, które – niczym złote rybki – mają moc spełniania życzeń. Osoba, której to dotyczy, musi jednak włożyć w to trochę swojej pracy i wykonać żadanicę samodzielnie – bez szycia, a tylko odpowiednio związując szmatki.

Wschodniosłowiańskie motanki, czyli laleczki wykonane z omotanych tkanin to starodawny amulet używany w domostwach. Naszym przodkom niezwykle zależało na pomyślności w życiu i głęboko wierzyli, że tworzenie tego typu rzeczy uchroni ich przez nieszczęściem. Lalki owe mogły być również użyte podczas codziennych, skromnych, osobistych obrzędów, modlitw i kontemplacji albo po prostu jako zabawka dla dzieci. Obdarowywano się nimi przy rozmaitych świętach wraz z suszonymi owocami i tym, co akurat zachowało się w spiżarni. Takie drobniutkie prezenty sprawiały najwięcej radości i pogłębiały więzi we wspólnocie.